Jak panele słoneczne działają w ciągu całego roku?
Dlaczego panele słoneczne działają przez cały rok?
Panele fotowoltaiczne są tak zbudowane, że czerpią energię z promieniowania słonecznego nawet wtedy, kiedy jest ono niewidzialne dla człowieka. Zachmurzenie powoduje jedynie spadek ich wydajności, przy czym warto zauważyć, że w trakcie wyjątkowo wysokich temperatur i dużego nasłonecznienia, panele generują duże nadwyżki energii, którą można potem odzyskać. Pamiętajmy również, że na wydajność paneli wpływa wiele innych czynników, takich jak miejsce ich montażu, kąt nachylenia paneli czy kierunek ułożenia ogniw fotowoltaicznych względem światła.
Przy montażu paneli słonecznych na gruncie należy wybierać powierzchnię jak najbardziej płaską i dobrze nasłonecznioną, niezacienioną przez budynki, kominy lub drzewa. Najlepiej sprawdzą się rozległe południowe, odsłonięte stoki. Aby panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu działały sprawnie nawet w pochmurne dni, kąt nachylenia skośnego dachu musi wynosić między dwadzieścia pięć a pięćdziesiąt stopni. Dach powinien być nachylony w kierunku południowym i całkowicie odsłonięty.
Działanie paneli fotowoltaicznych a ich konserwacja
Kolejnym czynnikiem, przesądzającym o prawidłowym działaniu paneli przez cały rok jest ich należyta konserwacja. Należy regularnie usuwać z nich kurz oraz zanieczyszczenia, przynoszone przez wiatr, a także brud, pozostawiany przez ptactwo. Do mycia paneli nie używaj silnych detergentów oraz myjki ciśnieniowej, które mogą powodować uszkodzenie materiałów, użytych do budowy panelu oraz zniszczyć silikon, uszczelniający szybę i ramę modułu. Do mycia modułów wystarczy delikatna szmatka lub miękka gąbka oraz wąż ogrodowy. Używanie ostrych gąbek, rysujących szklaną powierzchnię paneli również jest niewskazane.
Panele myje się raz albo dwa razy do roku, najczęściej wiosną, kiedy usuwa się osady śnieżne, lub częściej, w zależności od stopnia ich zabrudzenia. Nie czyść modułów w ciągu dnia lub w południe, gdy są najbardziej nagrzane. Na ich konserwację wybierz późne popołudnie lub wczesny ranek. Zimą natomiast regularnie pozbywaj się z paneli śniegu, chyba że instalacja zamontowana jest pod kątem 350, wówczas śnieg sam stopnieje. Jeśli usuwanie śniegu z paneli jest problematyczne, możesz usunąć opad jedynie z części modułu, przez co zacznie on mocniej działać. Szybko nagrzeje resztę instalacji fotowoltaicznej, a śnieg stopnieje sam.