Jaką moc mają przydomowe wiatraki?
Potrzebne do tego wiatraki można umieścić na szczycie dachu lub na wysokich konstrukcjach, zarówno wolnostojących, jak i przymocowanych do ściany domu. To ważne, aby znajdowały się jak najwyżej – dzięki temu istnieje mniejsza szansa, że poruszający je wiatr wytraci prędkość na elementach otoczenia, które napotka na swojej drodze. Im szybciej, im z większą siłą będzie on kręcił wirnikiem, tym więcej energii zostanie przemienione w prąd. Przydomowe elektrownie wiatrowe mają zwykle około 3-5 kW mocy. To zazwyczaj wystarczy, by wspomóc gospodarstwo domowe, a nawet zaspokoić większość jego potrzeb. Równocześnie koszt takiej inwestycji nie będzie przesadnie duży, mieszcząc się w stosunkowo rozsądnych granicach.
Czy przydomowa elektrownia wiatrowa się opłaca?
Wydajność elektrowni wiatrowej zależy od bardzo wielu czynników. Najważniejszym z nich jest pogoda. Fotowoltaika jest pod tym względem znacznie pewniejszym rozwiązaniem – choć niebo może być mniej lub bardziej zachmurzone, czas dostępu do promieni słonecznych bardzo łatwo przewidzieć. Siła wiatru jest niestety bardzo zmienna. Wiatraki są najbardziej wydajne wtedy, gdy otacza je stosunkowo pusty, otwarty teren. Gdy wokół są wyższe od nich drzewa lub budynki, będą produkować znacznie mniej energii. Mimo to przy sprzyjających warunkach mogą okazać się bardzo opłacalne.
Jeśli otoczenie jest odpowiednie, przydomowa elektrownia wiatrowa bywa naprawdę dobrym rozwiązaniem. W innym przypadku może minąć sporo czasu, nim inwestycja się zwróci. Wiatraki doskonale sprawdzają się w połączeniu z niewielkimi panelami słonecznymi – właściciel takiej instalacji ma zapewnioną część energii z jednego źródła i nie jest tak zależny od pogody, w wietrzne dni czerpiąc bardzo dużo prądu z obracającego się wirnika. Koszt takiego rozwiązania jest niestety dość wysoki.